Компресорний завод – дітище перших п’ятирічок – одне з перших радянських насосокомпрессоростроітельних підприємств, що випускає тисячі потрібних країні високопродуктивних, автоматизованих компресорів, вакуум-насосів і газодувок.
Машини з маркою «МКЗ» працюють в Московському метрополітені, брали участь у запуску першого космічного корабля з Ю.Гагаріна на борту; першому кругосвітню подорож підводного човна «Ленінський комсомол», в походах атомохода «Ленін» і «Арктика». Вони успішно працюють на АвтоЗАЗі, Волзькому хімічному комбінаті і на Індійському металургійному комбінаті в Бхлаі. Майже кожна бурова вишка оснащена нашим компресором. Наша продукція незамінна на будівництвах, кар’єра, на дорожніх ремонтних роботах, на очисних спорудах, на осушення боліт, в борошномельної промисловості, в забезпеченні систем літальних апаратів азотом, повітрям і киснем і т.д.
Попередницею заводу була стара, з невеликою Вагранка для відливання сірого чавуну майстерня, що належала дрібному підприємцю Голубчіну, який передав її Мелітопольському міськпромкомбінату в 1928 р
З 1934 року завод перейшов в загальносоюзне підпорядкування.
1936 г. – вперше освоєний компресор.
1937 г. – налагоджено серійне виробництво пересувних компресорних станцій.
1939 році – завод перейменований в насосно-компресорний з підпорядкуванням Народному Комісаріату загального машинобудування.
Перед Великою Вітчизняною війною завод випустив 105 компресорів, продуктивністю від 6 до 9 м3 / хв 4179 насосів на 19 млн. руб.
Завод пройшов реконструкцію, кількість працюючих досягло 1300 чоловік, були здані в експлуатацію 18-і і 32-х квартирні будинки, 4 гуртожитки, побутові приміщення в цехах.
У вересні 1941 року завод був евакуйований в м Катайск Курганської області, де приступив до випуску військової продукції.
Після визволення м Мелітополя від німецько-фашистських загарбників, завод до початок 1944 року був знову пущений в експлуатацію. Крім озброєння для фронту завод почав випуск відцентрових насосів для сільського господарства.
Після закінчення Великої Вітчизняної Війни завод повністю перейшов на розробку тільки мирної продукції.
1951 г. – зняті з виробництва відцентрові водяні насоси і завод перейменовується в «Компресорний».
1956 г. – випуск валової продукції перевершив довоєнний в 6 разів, а випуск компресорів збільшився в 23 рази.
Про необхідність і якість нашої продукції говорять також наступні факти:
Наші машини часто експонувалися на ВДНГ і нагороджувалися дипломами.
У 1972 р автоматизований компресорний агрегат АВВ-5/2 на Лейпцизькому ярмарку був відзначений Золотою медаллю.
Створення заводськими фахівцями ряду ротаційних газодувок дозволило державі відмовитися від їх придбання в ФРН. Зараз цими машинами ми забезпечуємо потребу всіх країн СНД і експортуємо їх до країн далекого зарубіжжя.
З 1976 року завод увійшов до складу виробничого об’єднання «Мелітопольхолодмаш».
У даний час ПРАТ «Мелком» спеціалізується на випуску компресорного устаткування (компресори поршневі, шестерні, мембранні; газодувки ротаційні; насоси та агрегати вакуумні).